This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.
TCFD
Zagadnienia związane z obszarami ESG, w tym ochroną środowiska, nabierają coraz większego znaczenia w procesie zarządzania Grupą Unibep. W strukturach Unibep S.A. utworzono nową jednostkę organizacyjną – Biuro Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Środowiska, którego zadaniem jest inicjowanie, realizacja i koordynacja działań w obszarach ESG, w szczególności w obszarze ochrony środowiska i klimatu, we wszystkich spółkach Grupy Unibep.
Dodatkowo został powołany Zespół projektowy ds. ESG, którego członkami zostali liderzy z poszczególnych tematów ESG (klimat, społeczeństwo, ład korporacyjny) z różnych spółek Grupy Unibep. W komitecie sterującym zespołu zasiada członek zarządu. Celem zespołu projektowego ds. ESG jest wypracowanie Strategii Zrównoważonego Rozwoju dla całej Grupy Unibep.
Grupa nieustannie wdraża też nowe wymagania w zakresie ochrony środowiska i planuje aktywności w zakresie rozwoju obszaru klimatycznego w spółkach. Cały czas rozwijane jest liczenie śladu węglowego. Od 2019 r. Grupa Unibep liczy emisje gazów cieplarnianych (GHG) w zakresie 1 i 2. Za 2021 r. policzony został zakres 3 w odniesieniu do kategorii: odpady, woda i ścieki, materiały kluczowe. Wyniki zostały przedstawione w niniejszym raporcie w punkcie 3.4. Emisje.
W ramach programu motywacyjnego na 2022 r. dla członków zarządu spółek Unibep S.A. i Unidevelopment S.A. w styczniu 2022 r. ujęto przyjęcie strategii ESG oraz przyjęcie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych dla Unibep S.A. w trzech perspektywach czasowych: do roku 2025, 2030 oraz 2050, w Zakresie 1 i 2.
W 2021 r. zintensyfikowano działania na rzecz budowania wśród pracowników świadomości o znaczeniu kwestii związanych z ESG, w tym ochroną środowiska. Prowadzono szkolenia i spotkania z zewnętrznymi ekspertami, w których udział brali pracownicy i kadra kierownicza, w tym członkowie zarządu.
Do połowy 2022 r. Grupa Unibep planuje zakończyć proces identyfikacji ryzyk i szans klimatycznych w perspektywie czasowej zgodnie z metodologią TCFD. Niemniej już teraz, w ramach obecnie funkcjonującego systemu zarządzania ryzkiem, Grupa identyfikuje ryzyka środowiskowe, w tym klimatyczne.
Wpływ na klimat jest oceniany dla każdej realizowanej inwestycji, jako jeden ze zidentyfikowanych aspektów środowiskowych.
Grupa dostrzega również szanse biznesowe, wynikające ze zmian klimatycznych, stąd jednym z obszarów działalności jest budownictwo modułowe drewniane, a od niedawna również segment energetyczno-przemysłowy.
Grupa Unibep chce intensywnie włączyć się w transformację w kierunku krajowej gospodarki zero- i niskoemisyjnej.
Grupa Unibep na bieżąco monitoruje kluczowe aspekty środowiskowe w kontekście swojej działalności, m.in. zużycie wody, odprowadzenie ścieków, zużycie energii elektrycznej i cieplnej, zużycie paliw, ubytki czynników chłodniczych, zużycie kluczowych surowców i materiałów, ilości wytwarzanych i przetwarzanych odpadów. Monitorowanie odbywa się zgodnie z obowiązującymi procedurami, w tym: Identyfikacją i oceną aspektów środowiskowych oraz Działaniami operacyjnymi Ochrony Środowiska i ich monitorowaniem (od etapu projektowania, przez przygotowanie inwestycji, realizację i zamknięcie projektu). Prowadzony jest monitoring ilościowo-jakościowy (przeglądy środowiskowe, audyty wewnętrzne) każdej działalności.
Grupa wdraża działania ograniczające jej negatywny wpływ na środowisko.