Etyka w biznesie
Pracownicy naszej Grupy są świadomi znaczenia etyki biznesowej i konieczności jej przestrzegania w spółce notowanej na giełdzie. W Grupie Unibep staramy się, aby wszyscy pracownicy przyjmowali najlepsze wzorce w postępowaniu. Wierzymy, że korupcja i łapownictwo są elementami szerszego zjawiska, związanego z wartościami, etyką i uczciwością w biznesie. Tam, gdzie ludzie działają w oparciu o przejrzyste i powszechnie znane wartości etyczne, zagrożenie jest znacznie mniejsze. Dlatego tak ważne są cykliczne szkolenia kadry, podczas których przypominane i omawiane są obowiązujące procedury i instrukcje wewnętrzne.
Oprócz Kodeksu postepowania wdrożono Procedurę przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w Unibep, która stanowi element obowiązującego systemu zarządzania zgodnością i wpływa na poprawę bezpieczeństwa funkcjonowania spółek Grupy.
Regulując zasady postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze korupcyjnym czy nadużyć, które mogą wystąpić we wszystkich obszarach działalności Grupy Unibep, na wszystkich poziomach zarządzania, wyrażamy zdecydowany brak akceptacji dla takich zachowań i wszelkich form korupcji.
Procedura przeciwdziałania korupcji i nadużyciom w Grupie Unibep zawiera:
- określenie warunków formalnych i organizacyjnych mających na celu zapewnienie prowadzenia działalności zgodnie z przepisami prawa, regulacjami wewnętrznymi, zasadami branżowymi i przyjętymi zobowiązaniami,
- określenie zasad postępowania mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie korupcji i nadużyciom dokonywanym na szkodę firmy,
- ustalenie zasad dokonywania zgłoszeń o działaniach korupcyjnych i nadużyciach,
- określenie zasad postępowania ze zgłoszeniami,
- wdrażanie skutecznych działań naprawczych i efektywnych mechanizmów kontroli wewnętrznej.
Wszyscy zarządzający poszczególnymi biznesami w Grupie Unibep oraz dyrekcje kontraktów w Polsce i poza granicami kraju obowiązkowo zapoznają się z dokumentami, dotyczącymi procedur antykorupcyjnych.
Przestrzeganiem przyjętych uregulowań antykorupcyjnych i monitoringiem zdarzeń niepożądanych w Grupie zajmuje się Koordynator ds. zgodności, który powoływany jest przez Prezesa Zarządu Unibep S.A. Koordynator zbiera i obsługuje zgłoszenia o naruszeniach, zapewniając anonimowość osobom zgłaszającym i prowadzi postępowania wyjaśniające, a następnie monitoruje i wdraża działania naprawcze. Organizuje systematyczne szkolenia i działania, których celem jest podnoszenie świadomości pracowników w zakresie nadużyć i zachowań korupcyjnych. Wszyscy członkowie organów zarządzających, pracownicy oraz partnerzy biznesowi Grupy Unibep zostali poinformowani o polityce i procedurach antykorupcyjnych organizacji. Również wszyscy członkowie organów zarządzających oraz kadra zarządzająca Grupy Unibep przeszli szkolenia w zakresie przeciwdziałania korupcji.
Pracownicy Grupy Unibep zobowiązani są do unikania sytuacji mogących być przyczyną konfliktu interesów, które mogą wpływać na ich obiektywizm podczas prowadzonych działań i czynności.
Każdy kto ma wątpliwości co do możliwości wystąpienia konfliktu interesów, zobowiązany jest do powstrzymania się od podejmowania działań związanych z sytuacją konfliktową, za wyjątkiem tych mogących narazić spółkę na szkodę. O zaistniałej sytuacji należy niezwłocznie poinformować przełożonego i/lub Koordynatora ds. zgodności.
W Grupie Unibep funkcjonują następujące regulacje wewnętrzne, obejmujące obszar etyczny:
- Kodeks Postępowania w Grupie Unibep
- Procedura przeciwdziałania korupcji i nadużyciom Grupy Unibep
- Zasady postępowania Partnerów biznesowych
W 2021 r. w Grupie Unibep nie stwierdzono przypadków korupcji